Si të ndërtojmë dhe menaxhojmë një brand personal?

Si të ndërtojmë dhe menaxhojmë një brand personal?

U be disa vite tashme qe merrem part-time me profilin tim personal si Laidi Ferruni dhe dje teksa po mendoja ti hidhja nje sy shifrave, vura re qe kam mbi 200,000 shikime te postimeve te mia ne Instagram dhe mbi 70,000 ne Facebook pergjate javes se fundit.

Kohet e fundit kam kuptuar qe pa e menduar shume, kam ndertuar nje brand personal, thjesht si rrjedhoje e postimeve qe kam ndare ne menyre konsistente pergjate ketyre viteve te fundit.

Postimet ne Instagram dhe FB, nisen ne forme plotesisht spontane dhe per kenaqesine time personale, duke qene se kam goxha pasion dhe per zhvillimin personal, psikologjine dhe cdo gje qe na ndihmon te zhvillohemi si njerez.

Ne fillim te 2016, kam bere postimin e pare "motivues" le te themi dhe qe prej asaj date kam postuar vazhdimisht.

Pergjate viteve postimet, artikujt, fotot dhe videot e mia jane shfaqur me miliona here. Nuk po futem ta shoh sa saktesisht, por eshte shume dhe pjesa me interesante e ketyre rezulateve eshte se vijne si rrjedhoje e punes hobiste nga ana ime lidhur me kete drejtim.

Ne asnje moment kur nisa nuk e mendoja qe keto postime do rezultonin ne nje brand personal, por ndodhi dhe ndodhi sepse ndoqa dicka pa e menduar shume dhe duke bere dicka qe e shijoj.

Mund te kem shpenzuar qindra apo ndoshta mijera ore duke u angazhuar ne kete "projekt" hobist, duke ju pergjigjur mijera njerezve ne mesazhe personalisht dhe duke u perpjekur te nderveproj pothuajse ne cdo koment dhe ne asnje moment nuk e kam quajtur kete pune.

Kjo me ben te mendoj shume per natyren e punes qe kam dhe se sa me fat jam qe punoj ne kohen e internetit, ku mund te ndaj nje mesazh me mijera njerez thjesht duke shtypur nje buton, ose me sakte thjesht duke prekur nje ekran.

Me ben gjithashtu te besoj gjithmone e me shume se nese ben dicka qe e ke me shume pasion, eventualisht ai pasion do konvertohet ne dicka me shume benefit, por kjo do kohe dhe pikerisht ketu deshtojne shumica.

Sigurisht gjithsecili nga ju mund te futet sot dhe te filloje te gjeneroje rezultate duke perdorur nje nga teknikat e shtjelluara ne kete grup, por besimi im eshte qe gjithsecili prej nesh duhet te punoje paralelisht edhe per rezultatet e momentit, por edhe per rezultatet dhe gjerat qe do donim te ndodhnin ne afatgjate.

Shpesh here bizneset me te mira, jane ato biznese qe ndertohen me nje mendesi zhvillimi te perhershme. Me nje mendje qe ky biznes nuk do perfundoje asnjehere edhe pse mund ti vije fundi eventualisht.

Pa u zgjatur edhe me shume, dua te ndaj disa piketa me ju lidhur me cfare kam mesuar duke ndertuar nje brand personal dhe cfare mund te beni konkretisht per te bere te njejten gje (keto keshilla vlejne edhe per brande biznesesh).

Se pari, kush jane benefitet e nje brandi personal:

- Njohje publike e cila konvertohet ne benefite nga me te ndryshmet.

Kur njihesh publikisht, eshte me e thjeshte te perfitosh kontrata, bashkepunime, lidhje me njerez te rendesisshem, produkte apo sherbime falas (si psh. dreka/darka, akomodime etj.). Ne thelb llogjika eshte e thjeshte. Kur futesh ne nje dhome ku 3 nga 10 veta te njohin, avantazhi eshte i qarte.

- Besueshmeri

Kur ke nje brand te njohur, kjo konvertohet edhe ne besueshmeri. Sigurihst presupozuar qe brandi eshte fokusuar gjate kohes per te dhene vlere dhe per te ndikuar per mire. Nese kjo e fundit eshte bere sic duhet, brandi fiton shume peshe dhe me vone konvertohet ne kliente, konsumatore etj.

- Shitje

Nese keni dicka per te shitur, qofte produkt, sherbim apo cfaredolloj gjeje qe eshte e lidhur deri diku me brandin tuaj, eshte relativisht e thjeshte ta besh, kur ke njohje publike dhe nder te tjera mund te paguhesh edhe nga biznese te ndryshme per te bere reklama per to (nese e preferoni kete gje sigurisht).

- Njohje si ekspert ne fushen e veprimtarise perkatese
Kur je i njohur publikisht dhe ke nje brand te mire, ciladoqofte fusha e ekspertizes apo specialitetit qe ke, automatikisht do njihesh si ekspert ne ate fushe.

Keto dhe shume te tjera jane benefitet e te pasurit nje brand personal, po per te arritur nje te tille nuk eshte e thjeshte.

ne vijim dua te ndaj disa piketa konkrete per cfare duhet te besh per te arritur nje brand personal. Ndoshta ne nje video te ardhshme mund te zgjerohem edhe me shume ne detaje.

Per Instagram:

1. Vazhdueshmeria eshte pike kyçe. Instagrami te penalizon nese ke shume kohe qe nuk je aktiv. Duke u larguar nga platforma per nje kohe te gjate, do rrezikosh te humbasesh vemendjen e atyre qe te ndjekin. Pra sigurohu qe nese do te ndertosh nje brand te suksesshem, te postosh vazhdimisht dhe ne menyre konsistente. Nese nuk e ben dot vete, sigurohu ta delegosh punen tek dikush qe mundet ta mbaje aktive.

2. Kategorizimi eshte shume i fuqishem. Nese perpiqesh te flasesh per cdo gje dhe me kedo, efektiviteti i postimeve do jete shume i dobet. Shoh shume instagrame qe kane nga 20k, 30k ndjekes dhe 50 likes per postim. Kjo tregon qe nderveprimi dhe deshira per te ndjekur materialet nuk eshte e larte dhe se mesazhi qe po ndan me audiencen nuk ngjit.

Kjo mund te jete per shume arsye, por ne thelb ajo qe dua te them eshte se nese e ke te fokusuar brandin ne nje ose 2 tema kryesore, edhe njerezit qe te ndjekin do e kene shume me te qarte se kush je dhe per cfare flet. Kur kjo ndodh edhe njerezit qe te bejne follow, e dijne pse te bejne follow dhe nderveprimi ne Instagram do jete gjithmone i larte.

3. Fokus ne vlere. E di qe kjo ngjan shume klishe dhe e shumeperfolur, por eshte realisht sekreti. Ashtu si ky grup eshte shume aktiv, edhe ne instagram kush di te jap me shume vlere gjenuine, ai/ajo do fitoje dhe do kete me shume rezultate. Nese mendon se si te besh jeten e personave qe te ndjekin me te mire ne nje menyre apo nje tjeter, do kesh rezultate.

4. Perdorim i hashtagseve te pershtatshme. Ndersa ne te kaluaren nuk i kam pas kushtuar shume rendesi hashtagseve, sot kuptoj qe kane me shume vlere se sa ckam dashur ta pranoj. Perdorimi i hashtagseve te duhura dhe te nderlidhura mire me temen e postimit, eshte ide e mire per te gjeneruar shikueshmeri pertej ndjekesve te tu dhe per te gjeneruar ndjekes te rrinj si rrjedhoje.

5. Nderveprimi sa me i larte. Ketu vjen pjesa e veshtire dhe qe shumica nuk jane te gatshem ta bejne. Nese dikush harxhon kohen e vete per te komentuar apo per te te derguar nje mesazh, duhet ta respektosh ate dhe ta vleresosh sepse nuk ndodh kollaj. Per kete arsye kam shpenzuar kohen vete per te ndervepruar me mijera njerez ne mesazhe dhe komemnte (pa egzagjerim). Nese je i/e gatshme te shpenzosh kohen tende per te ndervepruar me njerezit dhe ata/ato qe te ndjekin, kjo do jete vlere e shtuar e madhe per brandin tend dhe ne te njejten kohe do ndikoje drejtperdrejt tek nderveprimi i Instagram dhe tek algoritmat e tij. Sa me shume nderveprim, aq me shume do shfaqeni ne llogarite e atyre qe ju ndjekin.

6. Bashkepunime. Personalisht nuk e kam perdorur shume kete strategji, por eshte nje menyre shume e mire per te rritur audiencen. Nese bashkepunon me faqe te tjera te suksesshme, sidomos nese jane ne te njejten fushe, kjo mund te te ndihmoje te kesh rritje te madhe dhe te shpejte.

7. Instagarm ads. Per ata/ato qe duan te rrisin numrin e ndjekesve ne nje kohe te shkurter, perdorimi i Instagram ads ne menyren e duhur, mund te jete nje strategji e mire. Personalisht ne fillime kam shpenzuar rreth 200$ per te gjeneruar disa mijera ndjekes duke bere reklama ne Insta Story Ads. Gjate asaj kohe kjo me ka funksionuar mire si strategji.

8. Location tags. Location tags, jane tagset qe vendos bazura ne vendin ku eshte foto ose nga eshte bere postimi. Nese Instagrami sheh qe postimet tuaj jane me vlere, kjo shpesh here rezulton ne shfaqje te postimeve tuaja ne Instagram Explore.

Keto jane vetem disa nga mundesite per te rritur dhe mbajtur te gjalle audiencen tuaj ne Instagram.

Lidhur me Facebook:

Pothuajse te gjitha pikat e mesiperme vlejne, pervec pjeses se hashtags dhe location tags, qe nuk para kane shume vlefshmeri ne Facebook.

Mbi keto pika, do ndaja faktin qe ne Facebook eshte shume e thjeshte te marresh viralitet per nje postim nese ben gjene e duhur dhe nese realisht jep vlere.

Nese do kisha dashur te rrisja ndjekesit e mi shume me shume se sa numri qe kam aktualisht (rreth 11K ne FB), do isha fokusuar te ndaja video me vlere te larte.

Nese ke postime shume te mira, viraliteti qe mund te shkaktohet prej tyre, mund te te ris me mijera ndjekes edhe brenda pak ditesh.

Nje rast i tille ndodhi me nje video qe postoi motra ime ne Facebook e cila ishte per nje ceshtje kombetare te rendesisshme. Kjo video gjeneroi ne menyre 100% organike mbi 200,000 shikime dhe mbi 400 ndjekes.

Gjithashtu nje strategji e mire per te rritur ndjekes dhe shume nderveprim, eshte duke pare postimet qe performojne me mire nga te tjerat dhe duke i dhene promocion nepermjet Facebook Ads.

Mund te vazhdoj edhe me tej duke u detajuar me keto teknika dhe strategji po mendoj qe per kete postim eshte mjaftueshem.

Shpresoj qe disa prej jush do konsiderojne te punojne me brandet e tyre personale ose te biznesit.

Gjithashtu per te gjithe qe kane deshire te punojne me kliente si SMM apo nje prej teknikave qe jane permendur ne kete grup, mbajini ne mend keto pika sepse mund t'ju sherbejne edhe per te kapur kliente.

Suksese dhe fundjave te mbare 

28 komente

 • Wilson Lynne

  Greetings everyone, I met a lady more than 7yrs ago and fell in love with her. We started a relationship and after a while she had a baby girl for me. We began to have Issues between us because the woman was dragging his feet in performing the marriage rites. A few months later, the relationship broke up and we went our separate ways. Last year,a friend of mine, directed me to Dr Edetanlen the spell caster for marriage break ups and relationship issues After the spell, the great spirit of Dr Edetanlen shrine my seriously reconnected me with the Mother of my daughter Our love was grew big and better and i proposed marriage to her again and she accepted and we are planing to get married on the March 20 this year, after years of separation. I never thought I was gonna see this marriage thing coming to existence between me and my lover, but thanks to Dr Edetanlen, who with the power of his great spell made this possible. If you find yourself into same or related problem, You can also call or Whatsapp him via +2348155699347 or email dredetanlensolutioncente@gmail.com please beware of scams and if anyone else use this same testimony please no the person is a scam only Dr Edetanlen can help you Good luck.

 • Aleksandra Marcin

  Are you in love with someone and he/she doesn’t reciprocate the gesture, frustrated because of a Break -up then you can use this to attract that lover back into your life. It brings back your ex, and help solve broken marriages. was lucky enough to get my husband back , Doctor Robbinson Spells are authentic, My Husband left me for 8 months we have settled and we are happy family again, Life is too short to be unhappy. Think about that. You deserve utmost happiness and love

  WhatsApp: +12267705795
  Email: Drrobbinssonspiritualhome@gmail.com

 • Afrodita

  Ish i dashuri im më la mua dhe vajzën time gjashtë javë më parë pasi kam provuar pothuajse gjithçka për të rivendosur marrëdhënien time, u zhgënjeva. Asgjë nuk po funksiononte për mua. Një javë më vonë ndërsa po shfletoja në Instagramin tim pashë disa dëshmi për DR, agimi i ndihmoi njerëzit të rindiznin marrëdhënien e tyre dhe të rregullonin shtëpitë e prishura, në fillim isha skeptik, por vendosa ta provoja dhe vendosa të kontaktoj me DR, Dawn për ndihmën e saj, disa ditë duke kontaktuar me të gjithçka ndryshoi automatikisht, trishtimi im u bë Gëzim, buzëqeshja ishte në të gjithë fytyrën time, gjithçka ndodhi shumë shpejt dhe rezultati ishte i përsosur. Unë e përdor këtë medium për të vlerësuar Dr, Dawn, nëse keni ndonjë vështirësi në marrëdhënien tuaj.
  *Nëse doni të mbeteni me barrë.
  *Nëse doni të ribashkoheni me të dashurin tuaj.
  *Nëse keni nevojë për fuqi shpirtërore.
  Dr Dawn Acuna është personi i vetëm që mund t’ju ndihmojë: dawnacuna314@gmail.com
  WhatsApp: +2348032246310

 • Luna

  Përshëndetje të gjithëve që kanë nevojë për ndihmë,
  Unë dua t’ju prezantoj agimin e nënës, ajo mund t’ju ndihmojë të zgjidhni problemet tuaja.

  Nëse dëshironi që Herb të mbetet shtatzënë. Nëse doni që magjia të sjellë përsëri ish/të dashurin tuaj. Nëse doni që paratë të vijnë gjithmonë tek ju. Nëse dëshironi që biznesi juaj të rritet. Nëse doni që dikush të humbasë pas jush. Nëse doni një ritual të menjëhershëm të parave. Dhe E.T.C. NTHERNA DAGN mund t’ju ndihmojë edhe për të shëruar çdo lloj sëmundjeje, ajo është një shtrigë e fuqishme, ajo më ka ndihmuar mua dhe shoqen time në mënyrë të shumëfishtë, mund ta kontaktoni me email. dawnacuna314@gmail.com. WhatsApp: +2348032246310
 • Emiëjan

  Si mund rregjistrohem

Shkruaj një koment